Al patrulea transplant de plămâni din acest an, la Spitalul Clinic “Sf. Maria”

Echipa medicală de la Spitalul Clinic ”Sf. Maria” a efectuat miercuri al patrulea transplant de plămâni din acest an, starea pacientului fiind una bună, se arată într-un comunicat al ASSMB transmis miercuri AGERPRES.

Este vorba despre o femeie de 51 de ani din Iaşi, care se afla pe lista de aşteptare pentru operaţie.

“Intervenţia chirurgicală a fost complicată, deoarece pacientei i s-a montat o pompă exterioară, pentru a-i fi asigurată circulaţia sanguină, metodă pe care puţine spitale din Europa o folosesc. Femeia suferea de fibroză pulmonară, hipertensiune pulmonară şi avea şi emfizem pulmonar. După ce va parcurge toate etapele medicale, potrivit protocoalelor, şi va ajunge acasă, la Iaşi, pacienta va fi îngrijită chiar de mama primului beneficiar al transplantului de plămâni, Mugurel Amariei. El şi cel de-al doilea bărbat care au primit plămâni noi se simt excepţional, fac sport şi au luat în greutate peste 10 kg. Cel de-al treilea pacient se află acum în perioada de recuperare medicală postoperatorie”, precizează sursa citată.

Managerul spitalului, dr. Narcis Copcă, a declarat că starea pacientei este bună, ea se află într-o secţie specială de terapie intensivă, unde este monitorizată.

”Iată că la doi ani de când echipa noastră medicală a fost trimisă în penal şi în derizoriu de Cioloş şi Voiculescu, am realizat patru transplanturi de plămâni, doar într-un an. Asemenea operaţii dificile se fac în străinătate doar în centre medicale cu extrem de multă experienţă”, a spus managerul, citat în comunicat.

Sursa: AGERPRES

Categorii: Știri

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Ți-ar putea plăcea