MINISTRUL SĂNĂTĂȚII CERE REEVALUAREA CAZULUI ASISTENTEI DE LA BOTOȘANI, UCISĂ DE CORONAVIRUS

Cazul asistentei de la Botoșani, Lenuța Buta, care a murit la o lună după ce a contractat coronavirusul în timp ce îngrijea bolnavi cu COVID-19 și revolta cadrelor sanitare după ce Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a scos de pe lista deceselor provocate de virus moartea acestei femei au ajuns în atenția ministrului Sănătății. După ce inițial moartea asistentei a fost trecută în rândul deceselor cauzate de coronavirus, la două zile distanță, INSP a anunțat că femeia era vindecată, având două teste negative, ceea ce a stârnit un val de revoltă în rândul colegilor de breaslă ai asistentei.

Urmare a acestor situații, ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a cerut INSP reevaluarea cazului asistentei de la Botoşani după ce luni Grupul de Comunicare Strategică a explicat că acest caz ”nu întruneşte definiţia de caz a unui deces cu infectare cu noul coronavirus”.

”Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru a cerut reevaluarea cazului 1178 (n.r. – al asistentei de la Botoşani). Din primele informaţii, chiar dacă există 2 teste negative efectuate la interval de 24h, totuşi persoana a suferit leziuni grave în urma infectării, care au cauzat decesul. Ministrul Sănătăţii a solicitat astăzi INSP clarificări”, a transmis Ministerul Sănătăţii.

Lenuța Buta lucra ca asistentă la Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean Botoşani. În urmă cu o lună ea s-a infectat. Starea de sănătate i s-a înrăutăţit, motiv pentru care a fost transferată la Iaşi şi internată la secţia Reanimare a Spitalului de Boli Infecţioase. A murit la o lună de la diagnosticul de COVID 19. Avea doar 45 de ani, nu suferea de nici o altă afecțiune și avea o formă fizică de invidiat. În timpul spitalizării, asistenta a urmat tratamentul cu Remdesivir.

Marți, femeia pe care colegii o numesc ”eroina în lupta cu coronavirusul”, a fost condusă pe ultimul drum, cadrele medicale sanitare din toată țara ținând la ora 12.00 un moment de reculegere pentru ea. ” Recunoștința și omagiul refuzate de autorități pot fi împlinite de colegi”, au transmis reprezentanții Federației Solidaritatea Socială, criticând astfel faptul că autoritățile au scos-o pe asistenta Lenuța Buta de pe lista victimelor COVID-19.

Categorii: Alertă: coronavirus, Eveniment
Tags: , , ,
Ți-ar putea plăcea

Ce pericole apar atunci când ne deshidratăm VIDEO

Temperaturile cresc foarte mult, iar corpul trebuie să fie hidratat permanent. Lipsa apei din organism afectează toate organele și ne poate pune în pericol viața. „Deshidratarea nu afectează doar rinichii.…