Număr record de intervenții ale Serviciului de Ambulanță București – Ilfov

În ultimele 72 de ore, Serviciului de Ambulanță București – Ilfov a fost solicitat să intervină într-un număr record de peste 4230 de apeluri. Potrivit managerului unității, dr Alice Grasu, peste 400 dintre intervenții au fost în spații publice.

„În ultimele 72 de ore, de duminică dimineață de la ora 7:00 până marți dimineață la ora 7:00, Serviciul de Ambulanță București-Ilfov a intervenit la 4.235 de solicitări. Față de aceeași perioadă a săptămânii trecute, când nu era caniculă, se înregistrează o creștere cu un procent de 7% a numărului total de solicitări” a explicat dr. Alice Grasu, managerul Serviciului de Ambulanță București – Ilfov, într-o declarație pentru Agerpres.

Mai mult medicul Alice Grasu a afirmat că numărul intervențiilor în locuri publice a crescut cu 24% față de aceeași perioadă a anului trecut: „ Cel mai mult au crescut cazurile în loc public. Vorbim de 424 de cazuri în loc public, persoane care au avut nevoie de ambulanță într-un loc public. Este o creștere cu un procent de 24% față de aceeași perioadă a săptămânii trecute” potrivit aceleiași surse.

Categorii: Exclusiv
Tags: ,
Ți-ar putea plăcea