Foarte multe persoane încearcă să controleze stările prin care trec, emoțiile pe care le au și chiar pe cei din jurul lor. Controlul nu este o atitudine potrivită spun psihologii, pentru că poate crea senzația de conflict.
„Din păcate majoritatea dintre noi vrem să controlăm cam tot ce se întâmplă în viața noastră, bineînțeles dacă-i putem controla și pe cei din jurul nostru ar fi ideal și dacă s-ar putea întâmpla repede. Fiecare gând, fiecare emoție ni le programează creierul care la rândul lui schimbă chimia corpului nostru, iar cuvântul control ne duce cu gândul la o confruntare, la ceva negativ sau cel puțin așa îl interpretez eu” a declarat Ionuț Neacșu, psiholog și psihoterapeut specializat în analiza existențială și logoterapie, invitat în cadrul emisiunii „Minți sclipitoare”, difuzată la Medika TV.
Acceptarea, cheia succesului
Pentru a putea înțelege mai bine stările sau ceea ce se întâmplă în jurul nostru este mult mai important să acceptăm decât să încercăm să controlăm. Acceptarea are o mare putere vindecătoare și ne ajută să găsim cele mai bune soluții. „
„Foarte multe persoane merg la cursuri despre controlul emoțiilor sau citesc cărți despre controlul emoțiilor. Din punctul meu de vedere ești într-o luptă încercând să controlezi. Nu vom controla niciodată nimic, pentru că dacă eu aș încerca să controlez pe cineva cu siguranță s-ar supăra, s-ar isca un conflict. Din perspectiva mea aș întreba cum aș putea să accept că am o problemă, o problemă medicală? Pe acceptare poți să construiești ceva și poți merge mai departe acolo unde ai nevoie” mai spune Ionuț Neacșu, psiholog și psihoterapeut specializat în analiza existențială și logoterapie.