Un proiect-pilot care își propune să prevină consumul de substanțe stupefiante în rândul tinerilor a fost lansat în Sectorul 4 din București. Inițiativa aparține unei organizații neguvernamentale și este susținută de autoritățile locale, în special de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 4.
Centrul se bazează pe un concept modern – senzorialitatea. Ideea este că, într-o lume în care tinerii sunt bombardați cu informații din social media, simțurile lor sunt supraîncărcate, iar atenția și echilibrul emoțional au de suferit. Prin întoarcerea la senzații și la conexiunea cu propriul corp, specialiștii vor să îi ajute pe tineri să se regăsească și să evite tentațiile legate de consumul de droguri.
„Simțim nevoia să ne întoarcem la noi înșine. Trăim într-o lume prea stimulată, în care copiii noștri pot cădea ușor pradă tentațiilor. Așa a apărut ideea Institutului de Senzorialitate, iar în Sectorul 4 am găsit sprijinul necesar pentru a deschide un centru special”, a declarat psihoterapeutul Yolanda Crețescu, inițiatoarea proiectului, la emisiunea Medika Antidrog.
Spațiul în care funcționează centrul a avut, simbolic, și în trecut un rol în lupta antidrog: a fost sediul Agenției Naționale Antidrog. Acum, aici se desfășoară activități de prevenire și consiliere psihologică pentru copiii și adolescenții aflați în situații de risc.
Începând cu 1 iulie, specialiștii din cadrul DGASPC Sector 4 vor fi instruiți în noi metode de intervenție, precum tehnici de expunere senzorială și neurofeedback. Acestea vor fi aplicate, alături de tratamentele clasice, pentru a ajuta tinerii să-și regăsească echilibrul interior și să renunțe la comportamentele dăunătoare.